Quantcast
Channel: Alfa - za život u ravnoteži » eksperimentalni film
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Top 10 eksperimentalnih filmova

0
0

U nastavku možete saznati nešto više o TOP 10, old school ekspermimentalnih  filmova, za koje slobodno mogu reći kako su ispred svoga, ako ne i ispred ovoga vremena. Krenimo redom:

10. Un Chien Andalou (Directed by Luis Buñuel, 1929.)

Andaluzijski pas je francuski nijemi nadrealistični film Luisa Bunuela i Salvadora Dalija, čiji scenarij je nadahnut njihovim snovima, povezanih emotivnom, vizualnom notom, ali bez logike, koja je svojstvena za klasične filmove. Evo što je Buneli rekao o nastanku filma;

“Prilikom razrade fabule odbačena je kao nebitna svaka pomisao na neku racionainu, estetičku ili kakvu drugu preokupaciju tehničkim pitanjima. Rezultat je namjerno antiplastičan, antiumjetnički film. Fabula je plod svjesnog psihičkog automatizma,; utoliko ne pokušava da prepriča san, premda koristi mehanizam analogan mehanizmu snova«. I dodaje da je pri pisanju scenarija smjesta odbacivana svaka slika ili ideja koja je proizlazila iz sjećanja, kulturnih obrazaca ili je bila svjesno povezana s drugom, ranijom idejom. »U filmu NIŠTA NE SIMBOLIZIRA BILO ŠTA«

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

 9. Rose Hobart (Directed by Joseph Cornell, 1936.)

Jedan od prvih (i najpoznatiji) američki eksperimentalnih filmova, “Rose Hobart” pomogao je postaviti temelje za eksperimentalni film. Ironično, prvotno čak nije ni počeeo kao eksperimentalni, nego je redatelj Joseph Cornell odlučio ponovno urediti svoju 16mm kopiju filma.  Kada je kasnije prikazan  za publiku,  projiciran je kroz komad plavog stakla i za vrijeme jedne projekcije ,  Salvador Dali je zavrištao; He stole it from my deams!


8. L’Age d’Or (Directed by Luis Buñuel, 1930.)

Sličnu senzaciju kao i Andaluzijski pas, ali  još veći skandal i zabranu, izazvao je njegov sljedeći samostalno režirani film “Zlatno doba” (1930.) u kojem se sadržaji iz prvijenca obogaćuju ciničnom kritikom građanstva. Pojavom zvučne tehnologije mijenja poetiku filma, ali Bunuel ostaje i dalje opsjednut nadrealizmom.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

 7. Meshes of the Afternoon (Directed by Maya Deren and Alexander Hammid, 1943.)

Potaknuti navedenim “Un Chien Andalou” i “L’Age d’Or”, Maya Deren i njezin suprug Aleksandar Hammid stvorili su jedan od najzagonetnijih kratkih filmova ikad napravljenih, koji već više od 60 godina kritičari pokušavaju secirati i analizirati. Je li psihološki horor film? Možda! Radi se o ženi koja polako gubi razum i pokušava se uhvatiti za  stvarnost. Kroz cijelu priču koristi ponovljene slike i čini se kako zanemaruje uređivanje moderanog zvuka  (orginal je bio posve tih, ali je kasnije dodan soundtrack klasične japanske glazbe).

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

6. Fireworks (Directed by Kenneth Anger, 1947.)

Film je napravljen kada je legendarnom eksperimentalnom filmašu Kenneth Angeru  bilo samo dvadeset godina, s radnjom o izazovnom i odlučnom istraživanju o homoseksualnosti i sado-mazohizmu. Izrađen dok su njegovi roditelji bili daleko od kuće, snimio ga je u samo nekoliko dana. Radi se o mladiću koji je doživio napad  (možda čak i silovanje) od bande mornara u baru, to je upakirao s  nadrealnim slikama božićnog drvca, paljenja fotografija, i naravno, vatrometa. Film je zbog svog sadržaja doživio i sudski postupak. Slučaj je završio na Vrhovnom sudu Kalifornije, gdje je film proglašen  kao umjetnost, postigavši tako ​​veliku pobjedu za podzemne filmaše.

5. A Movie (Directed by Bruce Conner, 1958.)

Dok su ostali redatelji izlazili i snimali izvorne snimke za svoje filmove, Conner je napravio cijeli  film od pronađenih (dionica) snimaka. Koristeći isječke snimaka iz izvora poput; snimki  B-filmova, filmskih časopisa  i soft-core pornografije, Conner je stvorio neku vrstu priče. Film je posebno pun nasilnih slika i brojnih seksualnih metafora. U stvari, moglo bi se ustvrditi da je cijeli film metafora za seks. Conner je uspio  inspirirati brojne filmaše i doslovnoje  osnovao novu školu eksperimentalnog filma.

4. Dog Star Man (Directed by Stan Brakhage, 1962)

Stan Brakhage  smatra se jednim od najplodnijih i najutjecajnijih američkih filmaša eksperimentalne koji su ikad živjeli. Poznat po svojoj velikoj mjeri ne-narativnih i ekspresionističkih filmova, Brakhage je pomogao redefinirati granice onoga što eksperimentalni filmaši mogu postići. Jedan od njegovih najpopularnijih djela bio je njegov “Dog Star Man ciklus”, niz od pet filmova između 1962 i 1964.

Radi se o bradatom čovjeku koji  nosi sjekiru i hoda po šumi s psom, pri čemu vidimo snimke vode, drveća, požare i krvi. Sve je popraćeno tihim soundtrackom koji naglašava bizarne slike na zaslonu. Radi se o vizualnoj poeziji najvišeg kalibra, koji će vas ostaviti hipnotizirane.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

3. Flaming Creatures (Directed by Jack Smith, 1963.)

Ako mislite da 43-minutni eksperimentalni film ne bi mogao izazvati mnogo buke u mainstream društvu, think again! Jack Smith pokazao je svijetu što ga ide filmom “Flaming Creatures” koji sadrži  mnoštvo “društvene degeneracije”, uključujući  transvestite, hermafrodite i silovatelje. Filmom je izazvao velike nerede tijekom 60-ih i 70-ih, a na kraju mu je i oduzet od strane policije na svojoj premijeri i pritom proglašen opscenim.

2. Scorpio Rising (Directed by Kenneth Anger, 1964.)

Cijeli film je usredotočen na stvari kao što su; biciklisti odjeven u kožu, okultno, slike Isusa, lik James Deana i homoseksualne  slike. Ipak, kritičari kažu kako je  film najpoznatiji po svom soundtracku, jer kako  nema govorenih  dijaloga, u pratnji je fantastičana popularna glazba iz 1950-ih i 1960-ih. Slično kao i njegov raniji film Vatromet, redatelj je optužen za nepristojnost i odveden je  pred Vrhovni sud. Još jednom, sud je odlučio u njegovu korist.

1. Wavelength (Directed by Michael Snow, 1967.)

Jedan od najzloglasnijih, a u isto vrijeme, široko cijenjen eksperimentalni film ikad napravljen.  Smatra se remek djelom podzemnih i strukturnih filmova. Obožavan od strane podzemnih filmaša, ujedno j i  uključen u 2001 Village Voice kritičara, na popis od 100 najbolji film 20. stoljeća i na “Toronto International Film Festival listi” jedan od najvećih kanadskih filmova svih vremena.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles


50 Kč 2012 varianta?


Co je to za minerál/kámen ?


Nikdy ťa neopustím (Asla Vazgecmem) 18 díl


Jak na lepení obkladových tvarovek PlayBlok?


Od: nene


Pomoc s chybou


Prodej bytu 3+1, Emy Destinové, Ústí nad Labem - 1 280 000


Leoš Mareš První turné Ostrava 31.3.: 5 000


cyklotrenažér RACING BIKE TC461 - 2 000


Bazar:: Re: Prodam sumamed 500 mg 3 tablety + zinnat 500 mg 10 tablet